fbpx

Jak dopasowujemy rower do Ciebie?

Podczas rezerwacji roweru elektrycznego w wypożyczalni ebicykle.pl podasz nam swoją wagę i wzrost, abyśmy mogli dobrać i skonfigurować sprzęt.

Waga potrzebna jest do ustawienia optymalnego ciśnienia w zawieszeniu, co zapewni prawidłowy poziom tłumienia drgań przez amortyzatory. Rower nie będzie „pływał” ani nie będzie zbyt sztywny na wybojach.

Wzrost jest potrzebny w celu doboru rozmiaru ramy i wysokości siodełka. W naszych rowerach można łatwo obniżyć siodełko na zjazdach dzięki zdalnie regulowanej sztycy obsługiwanej manetką przy kierownicy.

Dostosowujemy też pozycję manetek i odległość do klamek hamulcowych specjalnie do Twoich dłoni. Te parametry wpływają bezpośrednio na wygodę, bezpieczeństwo i „czucie” roweru.

Dlaczego rower elektryczny?

Nawet jeśli nie masz kondycji zawodowego kolarza, możesz spokojnie wybrać się na wielokilometrową wycieczkę po górach.

Panie docenią stabilność, dobre hamowanie i poczucie bezpieczeństwa płynące z jazdy na takim rowerze.

Chcesz kupić rower elektryczny? To doskonała szansa na przetestowanie sprzętu!

Jak działa rower elektryczny?

Główna różnica leży w napędzie. Rower tradycyjny napędzany jest w 100% siłą Twoich mięśni. W rowerze elektrycznym znajduje się silnik, który wspomaga pracę Twoich nóg. Nadal kręcisz, aby jechać, ale wysiłek jest dużo mniejszy. Zyskujesz zasięg i komfort jazdy, możesz dłużej cieszyć się wyprawą.

Lubisz single tracki? Pokochasz rowery elektryczne! A niezłych tras mamy trochę w okolicy.

Sprytne wspomaganie

Kiedy zaczynasz pedałować, sterownik uruchamia silnik i jazda od razu zamienia się w sielankę. Ciężko uwierzyć, dopóki się nie spróbuje.

Poziom wspomagania można regulować  adekwatnie do terenu i własnych potrzeb. Większość roboty i tak załatwia rower, więc można skupić się na przyjemności podróży w terenie.

Chcesz zatrzymać się na fajnym widoku? Kiedy przestaniesz pedałować, silnik również przestanie pomagać. Nie ma strachu, że rower zabierze Cię tam, gdzie nie chcesz.

Konkretna bateria

Rowery elektryczne posiadają zintegrowaną w ramie pojemną baterię, która wraz z silnikiem elektrycznym jest źródłem Twojej wygody. W zależności od wybranego trybu wspomagania możesz balansować między siłą wsparcia dla Twoich nóg a zasięgiem. Podczas jazdy warto także wziąć pod uwagę, że podjazd pod stromą górę będzie szybciej zużywał zapasy energii zgromadzone w baterii niż dłuższy wjazd o łagodniejszym nachyleniu.

W zależności od trybu wspomagania i rodzaju terenu zasięg może wahać się między 40, a 100 km. Rower na bieżąco będzie informował Cię o dostępnym zasięgu.

Najczęściej zadawane pytania o rowerach elektrycznych

wypożyczalnia rowerów elektrycznych

Rower elektryczny pomaga w jeździe, ale sam nie jedzie. Silnik wspomagający jazdę załącza się tylko wtedy kiedy pedałujesz. Specjalny kontroler wykrywa siłę nacisku na pedały i proporcjonalnie do nacisku i prędkości kręcenia ustawia siłę wspomagania. Oznacza to, że im szybciej kręcisz, tym szybciej jedziesz. Jeżeli przestajesz kręcić — Ty oraz silnik robicie sobie przerwę 🙂

Oczywiście. W mało prawdopodobnym przypadku awarii zapewniamy dowóz i wymianę roweru na sprawny, tak żebyś mógł kontynuować wycieczkę.

Nasze rowery posiadają bezdętkowe opony zalane mleczkiem uszczelniającym. W przypadku przebicia opony, mleko uszczelni oponę i możesz jechać dalej. Nie musisz się martwić o wymianę dętki!

Biegi w rowerze elektrycznym najlepiej zmieniać często, wtedy kiedy jest taka konieczność. Jeżeli czujesz, że kręcisz za szybko, a mechanizm napędowy stawia za mały opór — wtedy zmień bieg na nieco wyższy. W przeciwnej sytuacji — jeżeli czujesz, że ciężko naciska się na pedały i jest duży opór — zmień bieg na taki, który będzie dawał właściwe obciążenie do aktualnej prędkości.

Do podjazdu najlepiej przygotować się wcześniej. Dopasuj bieg do prędkości z lekkim zapasem, czyli wcześniej zmień bieg na taki, który będzie miał mniejszy opór. Kiedy zaczniesz podjeżdżać pod górę, opór zwiększy się proporcjonalnie do pochylenia. Wtedy łatwiej jest pokonać przewyższenie.

Zmiana biegu pod dużym obciążeniem, czyli na przykład podczas podjazdu pod górę może skutkować uszkodzeniem mechanizmu napędowego roweru. Duże siły przenoszone przez łańcuch podczas podjazdu, działają wtedy także na mechanizm zmiany biegów, który normalnie nie jest obciążony w trakcie jazdy.

Rower elektryczny posiada baterię i silnik elektryczny. Mimo starań konstruktorów mogą pojawiać się drobne rozszczelnienia podczas użytkowania i woda może dostawać się do wnętrza. Zatem zaleca się, aby nie zanurzać roweru, unikać przejazdów przez głębokie brody lub kałuże. Nie powinno się także używać roweru elektrycznego w trakcie ulewnych deszczy.

Rower elektryczny wspomaga Twoje wysiłki, używając, jak sama nazwa wskazuje silnika elektrycznego, który zasilany jest baterią. W zależności od wybranego trybu wspomagania (lekki, średni lub silny) oraz od terenu, po jakim się poruszasz, bateria będzie rozładowywać się w różnym tempie. Odpowiednie dopasowanie przełożenia (biegu) także ma duże znaczenie. Utrzymując kadencję ok. 80-90 (obrotów korbą na minutę) uzyskasz najbardziej efektywne wsparcie silnika przy maksymalnym wydłużeniu zasięgu.

E-bike, czyli rower elektryczny posiada wskaźnik, który informuje o aktualnym naładowaniu baterii i dynamicznie przewiduje pozostały zasięg w zależności od bieżącego obciążenia. Dzięki temu podczas jazdy  wiesz, ile masz jeszcze przed sobą kilometrów, gdy silnik będzie wspomagał Cię podczas jazdy.

Poza tym, że będziesz wtedy jechać na normalnym rowerze, to nic 🙂 Urokiem roweru elektrycznego jest jego możliwość wspomagania pracy mięśni. Kiedy skończy się bateria, będziesz poruszać się normalnie, jak na klasycznym rowerze, bez dodatkowego wspomagania przez silnik elektryczny. Oznacza to, że nie musisz się martwić o to, że nie wrócisz na miejsce startu. Po prostu powrót będzie wymagał nieco więcej wysiłku. Jeżeli nie chcesz wracać bez wspomagania — dobierz wcześniej odpowiedni poziom wspomagania ebike’a, obserwuj wskaźnik poziomu baterii i zaplanuj wcześniej trasę. W razie czego wszystko wyjaśnimy w trakcie odbioru roweru.

Oczywiście. Podczas odbioru roweru prowadzimy wstępne szkolenie, w którym przybliżamy Ci działanie i obsługę roweru elektrycznego. Nie musisz się martwić, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z rowerami elektrycznymi. Pomożemy i doradzimy.

Nie. Rowery elektryczne z naszej wypożyczalni ebicykle.pl są naładowane i gotowe do jazdy. Nie musisz ich ładować przed wyjazdem. Jeżeli jednak rower rozładował się w trakcie wyjazdu, możesz go doładować, jeżeli masz dostęp do źródła prądu. Zazwyczaj jednak można dobrać trasę oraz wspomaganie roweru tak, aby zasilania wystarczyło na całą wycieczkę. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w jeździe na rowerze lub jeździć niezbyt często to raczej wcześniej wrócisz niż skończy się bateria 🙂

W takiej sytuacji prosimy o wcześniejszy kontakt. Możliwość przedłużenia okresu, w jakim będziesz cieszyć się rowerem, uzależniony jest od jego dostępności w tym terminie. Jeżeli termin będzie wolny, czyli nikt nie zarezerwował wcześniej roweru na ten czas, to będziemy mogli przedłużyć dla Ciebie okres wynajmu.

Oczywiście. Kaucja jest jednorazowa i zwracana w momencie przekazania nieuszkodzonego roweru z powrotem do naszej wypożyczalni.

Nasza wypożyczalnia rowerów elektrycznych ebicykle.pl znajduje się w Jedlinie-Zdroju na Dolnym Śląsku. Obszarem naszej działalności są w szczególności Góry Wałbrzyskie, Sowie i Kamienne. Możesz rower odebrać bezpośrednio od nas lub zamówić dowóz w dowolne miejsce: w promieniu 20 km od Jedliny-Zdroju dowóz kosztuje 20 zł, dalej – 2 zł za każdy dodatkowy kilometr.

Wybierz odzież, która jest wygodna i przewiewna. Najlepsze będą materiały oddychające, które pomogą ci utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i odprowadzać wilgoć. Na dłuższe wycieczki watro zabrać spodenki rowerowe z wyściółką tzw. 'pampersem’, które zapewnią dodatkową ochronę i komfort na dłuższych trasach. Weź buty rowerowe lub sportowe buty z płaskim, przyczepnym bieżnikiem. Unikaj noszenia sandałów lub otwartych butów, które nie zapewnią odpowiedniej ochrony stopy. Jeśli prognoza pogody jest niepewna, zawsze warto zabrać ze sobą warstwę zabezpieczającą przed deszczem i wiatrem, jak np. wodoodporną kurtkę.

Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, które ochronią twoje oczy przed słońcem, pyłem i gałęziami. Przydadzą się również rękawiczki. Noszenie rękawic rowerowych może zapewnić lepszy chwyt na kierownicy, a także chronić dłonie przed otarciami i wstrząsami. Zabierz telefon komórkowy, w pełni naładowany, abyś mógł w razie potrzeby wezwać pomoc lub korzystać z nawigacji.

Tak! Kask chroni głowę przed poważnymi obrażeniami, takimi jak wstrząs mózgu, złamania czaszki, czy urazy kręgosłupa szyjnego. Nawet przy pozornie niewielkich prędkościach, czy na krótkich trasach wypadki mogą się zdarzyć i noszenie kasku znacznie zwiększa szanse na uniknięcie poważnych urazów głowy. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego zawsze zalecamy noszenie kasku podczas jazdy na rowerze, bez względu na to, czy jest to wycieczka rekreacyjna, czy ekstremalna jazda rowerem eMTB. Wypożyczając u nas rower, kask zawsze dostajesz gratis!

Pomogliśmy troszkę?

Jeżeli nie ma odpowiedzi na Twoje pytania, napisz lub zadzwoń. Chętnie wyjaśnimy i pomożemy w decyzji. Rowery elektryczne to świetny sposób na spędzenie aktywnie czasu i na pewno będziesz chciał do nas wrócić kolejny raz.